ÇOCUĞUNUZUN ÖĞRENME YÖNTEMİ NE?

HER ÇOCUĞUN STİLİ FARKLI
Çocuklar doğal öğrenicidirler. Her zaman yeni şeyler öğrenmeye meraklı, alakadar, arzulu ve coşkuludurlar. Çocuklara bir şey öğretirken her birinin ayrı bir öğrenme stili olduğuna dikkat etmek ve bu konuda hassas olmak çok mühimdir.
ÜÇ TİP ÖĞRENME BİÇİMİ VAR:


1. Dokunarak öğrenme: Bu çocuklar daha yavaş hareket eden, oldukça duygusal, az ve öz konuşan, dokunmaya çok önem veren çocuklardır. Çalışırken müzik dinlemeyi severler, plan yapmayı pek sevmezler, somut şeyleri daha kolay kavrarlar.

2. İşiterek öğrenme: Bu çocuklar kelimeleri seçerek kullanırlar, ritmli konuşurlar, sözlerinin kesilmesinden hiç hoşlanmazlar. Grup çalışmalarına yatkındırlar, gürültüden çok rahatsız olurlar.

3. Görerek öğrenme: Bu çocuklar hızlı konuşurlar, özel hayatlarında titiz ve düzenlidirler, okumaya düşkündürler.

Dokunarak öğrenenler; ders çalışırken sık ara vermelidirler. Sözel bilgileri öğrenirken hareket etmek, not tutmak veya yazı yazmak dikkatlerini daha iyi toparlamalarına yardımcı olur. Onları bir masada çalışmaya mahkum etmek doğru olmaz. Deneylerden çok daha kolay öğrenirler.

İşiterek öğrenenler; ses olmayan yerde daha rahat ederler, yüksek sesle ders çalışmak onlar için daha öğretici olur, ayrıca arkadaşlarla çalışmak daha verimli sonuçlar elde etmelerine yol açar.

Görerek öğrenenler; düzenli not tutarlarsa, ortamları derli toplu olursa daha rahat öğrenirler. Sessizliği tercih eder ve renkli malzemelerden hoşlanırlar.

Öğrenme biçimi, doğuştan getirilen bir özellik olup, çocuğun öğrenme biçimini bilmek ve ona göre hareket etmek; bilgiye en kolay ve ucuz yoldan ulaşılmasını sağlar. Öğrenme biçimini bilen çocuklar, meseleleri daha tesirli şekilde çözer, kendine daha çok güvenir, benlik saygısı artar ve daha başarılı olurlar.

ÇOCUKLARIMIZIN ÖĞRENMELERİNİ KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN:

1. Çocukları standartlara göre değil onların becerilerine göre yetiştirelim.

2. Çocuklarımızın öğrenme biçimlerini öğrenip, buna uygun hareket edelim.

3. Hata, eksik ve farklılıklarından dolayı onları eleştirmek, gözden çıkarmak yerine zekâlarına nasıl güveneceklerini, kendilerini nasıl keşfedebileceklerini öğretelim.

4. Kaabiliyetlerini geliştirme becerisi kazanmalarını sağlayalım.

5. Çocuğumuzu desteklemesi için birilerinin çıkmasını beklemeden onlara biz destek olalım.

6. Çocuklarımızı ahlakî olarak müspet yönde motive edelim.

7. Neleri yapamadıklarına değil, neleri yapabildiklerine odaklanalım.

8. Tabii düşünme süreçlerini, bilgi edinme yöntemlerini ve kendilerini ifade etme biçimlerini eleştirmeyelim.

9. Sınıflandırmalardan, karşılaştırmalardan, etiketlemelerden kaçınalım.


ÖZEL DERS BUDUR ailesi olarak bunların farkında olarak eğitimlerimize devam etmekteyiz...


İstanbul Anadolu Yakasındayız...
0506 514 0776
  
485 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Takvim
İstanbul Özel Ders